artykuły - nieśmiałość

Jak uwierzyć w siebie?

EDIPRESSE

Żeby poczuć się pewnie, najpierw musisz w siebie uwierzyć. Każdy z nas jest inny, ma w sobie coś wyjątkowego, co odróżnia go od reszty ludzi. Właśnie wiara w tę niepowtarzalność podnosi naszą samoocenę. A że trudno jest nam czasem uwierzyć we własną wartość, dlatego trzeba nad tym popracować.

Nie przejmuj się głupstwami
Nie wmawiaj sobie, że jesteś do niczego, bo właśnie znowu przytyłaś dwa kilo albo ktoś spojrzał na Ciebie krzywo. Niech Cię to nie peszy! Dodawaj sobie w duchu pewności, stwierdzając, że przecież masz jakiś talent, coś umiesz zrobić całkiem nieźle. Musisz też nauczyć się dzielić z innymi tym, co masz do zaoferowania. Eksponować swoje mocne strony. Im częściej będziesz to robić, tym staniesz się pewniejsza siebie.

Dąż do celu małymi kroczkami
Zobaczysz, jak świetnie się poczujesz, gdy uda Ci się coś osiągnąć. Nie musi to być od razu jakiś trudny do zrealizowania cel. Zamiast postanawiać, że wreszcie zrzucisz 10 kg, najpierw konsekwentnie zacznij codziennie się gimnastykować. Wkrótce poczujesz się lżejsza, schudniesz ok. 2 kg, a to bardzo dobry wstęp do dalszej utraty wagi. Ciesz się tymi małymi zwycięstwami - to Ci bardzo doda pewności siebie!

Nie samymi sukcesami człowiek żyje
Jeśli wmówisz sobie, że musisz osiągnąć sukces, bardzo źle zniesiesz ewentualną porażkę. A przecież możesz ją zinterpretować w ten sposób, że po prostu zdobyłaś kolejne doświadczenie. Prawda, że lepiej brzmi? I ma sens! Życie to nie ciąg zwycięstw i przegranych bitew. Ważne są też umiejętności i przeżycia, które czegoś nowego nas uczą. Dzięki temu stajemy się mądrzejsi. A to wzmacnia naszą wiarę w siebie.

Do poduszki - pozytywne myśli
Nie kładź się do łóżka rozmyślając, co nieprzyjemnego czeka Cię jutro i że na pewno znów coś się nie uda. Wręcz przeciwnie! Zanim zaśniesz, pomyśl, że wszystko ułoży się po Twojej myśli. Przypomnij sobie jakiś miły moment z życia, kiedy byłaś szczęśliwa. Poczytaj książkę, która uczy, jak pozytywnie myśleć. Zobaczysz, że rano wstaniesz z lepszym nastawieniem do życia i śmielszym krokiem podążysz na spotkanie dnia.

Zachwycaj się sobą
Postaraj się nie zauważać u siebie tylko samych wad! Na pewno masz zalety. Zacznij od wyglądu. Może masz piękne włosy? Myśl o nich każdego dnia. Zachwyć się nimi przed lustrem! A w pracy niby to mimochodem wspomnij przy koleżankach, że fryzjerka pochwaliła Twoje naturalne loki. Być może sprowokujesz czyjś komplement, co utwierdzi Cię w przekonaniu, że masz coś atrakcyjnego. Z czasem poznasz wszystkie swoje atuty i będziesz potrafiła być z nich dumna.

Głowa do góry!
Zwróć uwagę, jak chodzisz. Przygarbiona? Ze spuszczoną głową? Tak zachowują się osoby, którym brakuje pewności siebie. Zmień to! Wyprostuj się, przejdź się po pokoju z podniesioną głową. Podeprzyj się w pasie, zarzuć do tyłu włosy. Jesteś kobietą, która wierzy w swoje możliwości i niczego się nie lęka. Podkreśl to mową ciała, a ludzie dostrzegą te cechy w Tobie. Sama także dodasz sobie animuszu. A teraz wypróbuj pewny krok na korytarzu w biurze, w sklepie, na ulicy. Tak się porusza osoba bez kompleksów!

Nie rozpamiętuj przeszłości
Każdy ma na swoim koncie nieprzyjemne zdarzenia. Nie wracaj ciągle do nich. Skup się na teraźniejszości. Rozwiązuj każdy najmniejszy problem, koncentruj się na sposobie jego rozwikłania. Zapomnij, jak do niego doszło, by się nie dołować i nie pozbawiać potrzebnej energii. Bierz przykład z ludzi, których każda przeszkoda życiowa mobilizuje do działania, a nie obezwładnia.

Nie obwiniaj się
Nie bierz wszystkiego na siebie. Nie za każde niepowodzenie ponosisz winę. Unikaj towarzystwa ludzi, którzy lubią obarczać nią innych. Odpowiedniejsze są dla Ciebie osoby optymistycznie patrzące na świat, które potrafią wesprzeć, służyć radą, pochwalić.

BP

źródło: http://polki.wp.pl