Faq, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące strony i tego co się wokół niej dzieje:
Pytanie: Od kiedy istnieje strona? Odpowiedź: Pojawiła się na serwerze dokładnie 9 września 2001 roku.
P: Jak wtedy wyglądała i jak się rozwijała? O: Okropnie! :) Była żółto zielona i składała się praktycznie tylko z artykułów o nieśmiałości. Forum i czat doszły o wiele później, ale bardzo długo nic się nich nie działo. Dział autopsja powstał w pierwszą rocznicę istnienia strony. Arte pojawiło się na początku 2004 roku. Wyjście w real nastąpiło w październiku 2003 w postaci pierwszych spotkań w Poznaniu. Pierwszy ogólnopolski zlot miał miejsce w maju 2004 roku na Mazurach.
P: Skąd w ogóle pomysł na założenie strony o nieśmiałości? O: Pomysł pojawił się w momencie, gdy sam chciałem poszukać czegoś w Internecie o nieśmiałości i okazało się, że tych informacji szuka się bardzo niewygodnie. Zgromadziłem je wszystkie w jedym miejscu korzystając z wyniesionych ze szkoły lekcji html'a i tak się wszystko zaczęło :)
P: Jak mogę wysłać coś do autopsji / arte? O: Instrukcje i adres znajdują się w działach autopsja i arte.
P: Jak to możliwe, że użytkownicy tej strony spotykają się 'na żywo'? Przecież są nieśmiali! A może tylko udają? O: Ano możliwe. Nie ma sensu tkwić w nieśmiałości w Internecie. Zbyt to wygodne i uzależniające. Warto się przełamać, zapomnieć o obawach (każdy je ma na początku), pójść na pierwsze spotkanie i zobaczyć, że to naprawdę nie boli. Później jest coraz łatwiej i przyjemniej :)
P: Czy każdy może przyjść na takie spotkanie? O: Tak.
P: Na czym tak właściwie polegają Wasze spotkania 'na żywo'? O: Głównie na rozmowie, wspólnym spędzaniu czasu, integrowaniu się... Nie są to żadne sesje psychoterapii grupowej, nie są to grupy wsparcia w terapeutycznym znaczeniu. Po prostu jesteśmy grupką dobrych znajomych, ale... otwartą grupką, do której każdy kto ma ochotę może dołączyć.
P: A czym charakteryzują się zloty? O: Zlot to nic innego jak dłuższy, organizowany wyjazd połączony z atrakcjami typu zwiedzanie, chodzenie po górach, ogniska, granie w piłkę - długoby wymieniać ;) Takie kilkudniowe wakacje w miłym gronie jednym słowem :D
P: Co mogą mi dać spotkania? O: Okazję do miło spędzonego czasu w gronie osób, które na co dzień borykają się z podobnymi problemami. Czasu w poczuciu zrozumienia i akceptacji. Na spotkaniach nie ma przymusu mówienia, można je przemilczeć w całości od początku do końca i nikt nie robi o to wyrzutów. Dla niektórych to komfort, na jaki nie mogą sobie pozwolić gdzie indziej :) Dla jeszcze innych to po prostu możliwość wyjścia do ludzi. Dla każdego coś dobrego ;)
P: W jakim wieku są uczestnicy spotkań na żywo? O: Na ogół w studenckim, ale zdarzają się też absolwenci wyższych uczelni i licealiści... Gimnazjaliści też są mile widziani ;) Generalnie praktyka pokazuje, że na spotkaniach nie rzuca się w oczy (ani w uszy) różnica wieku ich uczestników :>
P: Mam daleko do miast, w których się spotykacie a bardzo chcę spotkać się z kimś nieśmiałym. Co mam robić? O: Poszukać kogoś nieśmiałego ze swojego miejsca zamieszkania przez Shygroup albo na forum. Zawsze jednak warto dojechać na jakieś spotkanie (najlepiej odpowiednio wcześniej zagadując do organizatora aby zadbał o odpowiednią frekwencję) albo ucelować w jakiś zlot, który to najczęściej trwa dłużej i gromadzi większą ilość Nieśmialców :)
P: A właśnie! Co to jest to Shygroup? O: To taka baza danych Nieśmialców. Serwis towarzyski, za pomocą którego można poznać kogoś nieśmiałego ze swojej okolicy. Jeszcze lepiej jego misję przedstawił sam autor Shygroup /dev/stderr, a zapoznać się z nią można po prostu wchodząc na Shygroup :)
P: Kiedy najlepiej wchodzić na czat, tak żeby móc kogoś na nim spotkać? O: Najlepiej w godzinach wieczornych (po 20:00).
P: Kim są operatorzy na czacie i jak można zostać operatorem? O: Operatorzy to ludzie zaufani i mający swój udział w rozwoju strony. Więcej o nich można poczytać w dziale przyjaciele strony. 'Opem' nie można zostać ot tak po prostu za ładny uśmiech ;)
P: Dlaczego jest tak mało opisów przyjaciół strony w dziale przyjaciele strony? Przecież liczba organizatorów spotkań jest znacznie większa! O: Faktycznie, na swój akapit w tym dziale zasługuje zdecydowanie więcej osób. Cóż mogę jednak zrobić, skoro nie chcą one nic o sobie napisać? Gdy widzę tę niechęć, odechciewa mi się ich prosić i namawiać ;) Póki nie wymyślę jakiegoś środka przymusu, liczba opisów pozostanie bez zmian :/
P: A dlaczego nic nie jest napisane w dziale autor? O: Aktualnie przysiągłbym, że coś tam jest :> Ale faktycznie, czasem zdarza mi się go wyczyścić, a to tylko dlatego, że nie lubię pisać o sobie i żadna prezentacja mojej osoby mojego autorstwa mi się nie podoba! :P Jednak obiecuję, że tym razem jej tak prędko nie skasuję ;)
P: Gdzie mogę uzyskać pomoc psychologiczną w [TU NAZWA MIASTA]? O: Niestety nie gromadzę takich danych. Najlepiej poszukać na stronach stricte psychologicznych - adresy do niektórych umieszczone są w dziale linki.
P: Prowadzę stronę o hodowli pasikoników/mojego zespołu black metalowego/o feminizmie - czy zamieścisz adres do niej w dziale linki? O: Nie, ponieważ pasikoniki/black metal/feministki z nieśmiałością mają niewiele wspólnego. Chętnie za to zalinkuję do stron traktujących o psychologii, psychiatrii, relacjach międzyludzkich, komunikacji międzyludzkiej, miłości, przyjaźni, savoir-vivre, szczęściu, filozofii, problemach życiowych i chorobach duszy, narkotykach (oczywiście nie takich, które zachęcają do zażywania ;)) no i o nieśmiałości i fobiach wszelakich też rzecz jasna :)