artykuły - nieśmiałość

10 rad dla nieśmiałych

1. Jeśli czujesz, że nieśmiałość jest jak kamyk w Twoim bucie, po prostu się jej pozbądź. Zacznij od mówienia "nie" w sytuacjach banalnych, np. w sklepie.

2. Pamiętaj: inni są bardziej tolerancyjni dla nas niż my sami dla siebie. Nie bój się być sobą. Popatrz rozmówcy w oczy. On wcale Cię źle nie ocenia.

3. Nie stawiaj sobie zbyt wielkich wymagań, lepsza mała satysfakcja niż wielka klęska.

4. Stosuj afirmacje: jestem odważny, mam poczucie humoru, świetnie wyglądam. Ludzie motywowani pozytywnie są w stanie przenosić góry.

5. Wyprostuj plecy, uśmiechnij się, kup sobie nowy ciuch (najlepiej z kieszeniami, gdy masz kłopoty z rękami).

6. Rób to, czego się boisz. Pamiętaj człowiek najbardziej lęka się nieznajomego. Chodź środkiem korytarza, nie chowaj się po kątach. Ubieraj się kolorowo.

7. Jeśli przeraża Cię zabranie głosu na przyjęciu, zebraniu, poćwicz w domu przed lustrem. Zobaczysz przygotowanie czyni cuda.

8. Na przyjęciu w nowym środowisku staraj się znaleźć oparcie dla pleców, siądź w głębokim fotelu, poczujesz się bezpieczniej. Oddychaj głęboko i mów głośno. Cichych nikt nie słucha.

9. Naucz się słuchać. Będziesz interesujący, gdy staniesz się zainteresowany. Wolter mawiał, że drogą do serca jest ucho!

10. Jeśli po nieśmiałości pozostał Ci rumieniec, ciesz się - wiele kobiet wydaje majątek na róż. Ale opanuj odruchy zdradzające nieśmiałość - łamanie palców, długopisu, zgniatanie chusteczki.

źródło: http://www.psychiatria.pl