artykuły - nieśmiałość

Jak pokonać nieśmiałość?

Dla większości pracodawców twoja nieśmiałość nie jest problemem tak długo, jak długo nie wpływa na wykonywanie pracy. W rzeczywistości nieśmiałe osoby są często cenione przez pracodawców, ponieważ nie wchodzą w konflikty z innym pracownikami i nie uczestniczą w intrygach biurowych. Jednakże nieśmiałość może zniweczyć twoje szanse otrzymania pracy, jeżeli za wszelką cenę unikasz kontaktów z nowymi ludźmi i nie potrafisz "sprzedać" swoich kwalifikacji.

Jest wiele kroków, które możesz podjąć aby przezwyciężyć nieśmiałość. Po pierwsze, kiedy poszukujesz pracy, możesz kontaktować się tylko z ludźmi, których znasz i z którymi dobrze się czujesz i prosić ich, by przedstawili cię innym. W ten sposób nie musisz dzwonić do nieznajomych i nie narażasz się na nieuprzejme potraktowanie. Zacznij od przyjaciół, krewnych, sąsiadów i bliskich współpracowników, a zdziwisz się, jak szybko będziesz w stanie nawiązać ważne kontakty.

Innym sposobem, szczególnie wartościowym dla osób poszukujących pracy po raz pierwszy, jest znalezienie wolontariatu lub praktyki w wybranej dziedzinie. Wolontariat i praktyka dają możliwość zaprezentowania pracodawcy własnych umiejętności i wiedzy bez konieczności dyskutowania o nich podczas stresującej rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu pracodawców wybiera zatrudnianie wolontariuszy i praktykantów, ponieważ znają już ich umiejętności i przyzwyczajenia w pracy.

Prawdopodobnie nie uda ci się jednak całkowicie uniknąć rozmowy kwalifikacyjnej. W takiej sytuacji musisz radzić sobie z nieśmiałością najlepiej, jak potrafisz. W czasie pierwszych minut rozmowy po prostu słuchaj, co mówi prowadzący rozmowę, dorzuć kilka pytań lub komentarzy i pozwól sobie oswoić się z sytuacją. Kiedy zostaniesz zapytany o swoje osiągnięcia, po prostu wymień je. Nie czuj się zobowiązany do opowiadania o swojej błyskotliwości i sukcesach, jeśli nie masz na to ochoty. Pozwól, żeby rekrutujący wyciągnął własne wnioski - a zobaczy on nie tylko twoje pozytywne cechy, ale również doceni szczerość i skromność.

Możesz powiedzieć prowadzącemu rozmowę, że czujesz się lekko skrępowany i zdenerwowany. To często przełamuje lody i powoduje, że pracodawca nie uzna twojej małomówności za próbę ukrycia czegoś lub za przejaw poważniejszych problemów.

źródło: http://www.republika.pl/synergia