strona główna
forum czat spotkania zloty autopsja arte
artykuły media mapa strony księga gości faq linki przyjaciele strony autorzy

artykuły - komunikacja i relacje międzyludzkie

Dlaczego powinniśmy szukać przyjaźni?

Niektórzy ludzie całe życie tęsknią za prawdziwą przyjaźnią, jednak trudno jest im ją znaleźć. Dlaczego tak jest? Być może wynika to z tego, że sami nie są dla nikogo prawdziwymi przyjaciółmi. To tylko z pozoru jest takie proste. Przecież w rzeczywistości czasami trzeba dokonywać wyboru między tym, co dobre dla nas i tym, co powinniśmy zrobić dla swoich znajomych. Jeśli zwycięży egoizm, to nie powinniśmy się później dziwić, że i nam w trudnej sytuacji nikt nie pomoże. Trzeba dużo dobrej woli i cierpliwości, by między dwiema osobami narodziła się przyjaźń. To wymaga czasu. Tutaj niczego się nie da przyśpieszyć. Przecież trzeba dobrze kogoś poznać, by móc go polubić.

Prawdziwa przyjaźń to dzisiaj niezwykle cenne dobro, jednak jak już się je odnajdzie to można mówić, że zdobyło się największy skarb. Według mnie to uczucie jest równie ważne jak miłość. Daje bowiem fundament do udanego życia. Przecież nawet w trudnej chwili nie będziemy osamotnieni, bo możemy poprosić przyjaciela o pomoc. On na pewno nas zrozumie i wesprze. Jego pomocna dłoń może wiele znaczyć i uratować nas z licznych opresji. Nawet zwykła rozmowa może dużo zdziałać i zmienić. Musimy pamiętać, że nasz przyjaciel na pewno rozumie nas bez słów. Kto nas zna, ten już po wyrazie twarzy może zgadnąć jaki mieliśmy dzień. Dzięki przyjaźni można także podejmować wspólne plany. Dobrze jest przecież dzielić z kimś nie tylko smutki, ale i nasze radości. Prawdziwy przyjaciel przecież potrafi się cieszyć z naszych osiągnięć, a sukces świętowany we dwoje na pewno więcej znaczy. Możliwość przekazania komuś swoich wrażeń i odczuć jest bardzo ważna i nic tego nie zastąpi.
Oczywiście nie sposób krótko wyjaśnić, na czym polega wartość przyjaźni. Dla każdego to uczucie może znaczyć coś innego. Jednak pewne jest to, że z przyjacielem nie powinniśmy się czuć, ani samotni, ani opuszczeni. Serdeczne stosunki pozwalają również na powstanie atmosfery zaufania. W takiej atmosferze wzajemnej życzliwości łatwiej też o szczerość i dzielenie się nawet największymi sekretami. W prawdziwej przyjaźni możemy także zawsze liczyć na bezinteresowną pomoc w każdej nawet z pozoru najtrudniejszej dla nas sytuacji.
Wiele o tym uczuciu możemy się też dowiedzieć z dzieł literackich. Zarówno poeci jak i pisarze starali się nam przybliżyć to doświadczenie. Wiele napisano na temat tego, jak powstaje to uczucie między ludźmi i w jakich okolicznościach to wszystko ma miejsce. Pokazywano także skomplikowane koleje losów przyjaciół. Czasami ludzie przebywają nawet w dużej odległości od siebie, a jednak to nie ma wpływu na ich przyjaźń. Dzielą się wszystkimi swoimi przeżyciami, czy to korzystając z tradycyjnych listów czy też z nowoczesnego Internetu. Świat zmienia się wokół nas bardzo szybko, ale myślę, że niezmiennie ludzie czekają na przyjaźń.
Dla wielu mottem prawdziwej przyjaźni jest dobrze znana sentencja „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. I trudno się z nim nie zgodzić, gdyż jest w nim wiele prawdy. Jednak nie wolno także zapominać, że o to uczucie trzeba się troszczyć. Tylko wtedy będzie rozkwitać i przetrwa nawet największe burze. Tak naprawdę wszystko jest w naszych rękach i zależy tylko od nas. Dobrze byłoby, żeby każdy z nas w końcu w swoim życiu natrafił na życzliwą osobę i nie zmarnował nadarzającej się okazji do zbudowania prawdziwej przyjaźni. Wtedy życie jest dużo ciekawsze i barwniejsze. Łatwej też jest wspólnie zmagać się z przeciwnościami losu. Kto ma taką bratnią duszę, to powinien to traktować jako największe swoje osiągnięcie.

Przyjaźń tak jak inne uczucia trzeba pielęgnować przez kolejne lata. Jednak poświęcony na to czas nigdy nie jest zmarnowany. W zamian otrzymamy wspaniały dar, który upiększy nasze życie. W miarę upływu czasu będzie można się przekonać, jakie są korzyści z tego stanu rzeczy.

Pablo Szafran

źródło: www.Artelis.pl

Dodane przez Web Team,
grudzień 2009